Pomagamy spełnić marzenie
otaczając profesjonalną opieką pary
starające się o poczęcie nowego życia
Zapraszamy do kontaktu
Janiny Omańkowskiej 51,
60-465 Poznań
Podstawowym badaniem diagnostycznym, mającym na celu sprawdzenie płodności mężczyzny, jest BADANIE NASIENIA (SEMINOGRAM) Przeprowadzana analiza seminologiczna polega na ocenie koncentracji, ruchliwości i budowy morfologicznej plemników oraz ocenie płynu nasiennego.
Rutynowe badanie obejmuje:
Badanie nasienia służy ustaleniu przyczyn niemożności posiadania potomstwa przez mężczyznę i stanowi punkt wyjściowy do dalszego precyzyjnego postępowania z parą.
PRZYGOTOWANIE DO BADANIA
Przed badaniem należy zachować wstrzemięźliwość płciową przez 3-5 dni, a także unikać stresu, używek i nadmiernego wysiłku fizycznego. W przypadku, gdy w dniach poprzedzających badanie pojawiła się infekcja z wysoką gorączką lub zatrucie pokarmowe, należy umówić się na badanie co najmniej miesiąc później.
Materiał do badania, czyli nasienie, uzyskuje się poprzez masturbację. Ważne jest, aby nasienie pochodziło z jednego, pierwszego wytrysku i cała jego objętość znalazła się w pojemniku. Przygotowane suche i jałowe naczynie powinno być ogrzane do temperatury ciała człowieka (np. w dłoniach), w przeciwnym wypadku wprowadzone do niego plemniki zaczną obumierać i tracić żywotność, co może zafałszować wyniki badań. Po konsultacji z lekarzem, w wyjątkowych sytuacjach nasienie można oddać w domu i dostarczyć do laboratorium.
WYMAGANE INFORMACJE
W trakcie wizyty, na której będzie omówiony wynik badania, należy poinformować o:
Jeżeli badanie nie wykazuje zmian patologicznych w nasieniu, nie ma potrzeby jego powtarzania. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, badanie powtarzane jest 2-3 razy w odstępach nie większych niż 2-3 miesiące i nie krótszych niż 2-3 tygodnie.
Niepłodność to choroba pary. Jeśli wynik badania nasienia mężczyzny odbiega od normy, nie przekreśla to szansy na posiadanie potomstwa w sposób naturalny. Należy zestawić go z wynikami partnerki, której znaczny potencjał rozrodczy może zniwelować pogorszone właściwości nasienia. W praktyce zaledwie 3-5% mężczyzn z wykrytymi nieprawidłowościami nasienia pozostaje rzeczywiście bezpłodna – w pozostałych przypadkach mówimy o obniżonej płodności, która odpowiednio leczona nie stanowi problemu dla powiększenia rodziny (inseminacja, zapłodnienie pozaustrojowe).
RODZAJE BADAŃ NASIENIA:
Jest uznanym w badaniu klinicznym, wartościowym testem laboratoryjnym przydatnym w ocenie struktury chromatyny jądra plemnika i oceny potencjału zapładniającego. Stanowi uzupełnienie rutynowej analizy nasienia.
Wskazania:
Do analizy fragmentacji DNA plemników stosowany jest test Halosperm® opierający się na metodzie SCD (Sperm Chromatin Dispersion test).
Magnetycznie aktywowane sortowanie komórek (MACS – magnethic activated cell sorting)
Wskazania:
Apoptoza, inaczej zaprogramowana śmierć komórki jest ważnym procesem fizjologicznym w organizmie człowieka. Mechanizm ten pozwala na usunięcie uszkodzonych komórek. Część plemników w ejakulacie może wykazywać cechy apoptotyczne takie jak aktywacja kaskady kaspaz oraz zmniejszony potencjał błony mitochondrialnej (MP), co może wpływać na zmniejszenie efektywności technik wspomaganego rozrodu. Aby uniknąć wykorzystania plemników apoptotycznych w procedurze zapłodnienia pozaustrojowego stosuje się technikę MACS. Pozwala ona na wyizolowanie ruchliwej frakcji plemników niewykazujących cech apoptotycznych m.in. ekspozycji fosfatydyloseryny (PS) w zewnętrznej monowarstwie błony komórkowej i cechujących się zwiększonym potencjałem zapładniającym. MACS opiera się na wykorzystaniu magnetycznych mikrokulek o średnicy 50nm skoniugowanych z Aneksyną-V, które mają zdolność znakowania plemników 2 eksponujących fosfatydyloserynę w zewnętrznej warstwie błony komórkowej . Następnie zawiesina komórek wprowadzana jest do magnetycznego separatora, który pozwala na zatrzymanie apoptotycznych plemników wewnątrz kolumny i tym samym wyizolowanie plemników prawidłowych.