pl   en   de

Pomagamy spełnić marzenie
otaczając profesjonalną opieką pary
starające się o poczęcie nowego życia

Zapraszamy do kontaktu

(61) 820 30 51
603 936 850

Janiny Omańkowskiej 51,
60-465 Poznań

EndometriumScan

Dla kogo jest przeznaczone badanie?

  1. Dla wszystkich kobiet poddających się leczeniu przy zastosowaniu technik wspomaganego rozrodu, szczególnie po procedurach zakończonych uprzednio niepowodzeniem (brak dodatniego testu ciążowego / zakończenie ciąży na poziomie niskich ilości hcg w surowicy krwi / zakończenie ciąży na etapie 5-6 tygodnia jej trwania).
  2. Dla pacjentek z problemem niepłodności o charakterze idiopatycznym (przyczyna niepowodzeń niemożliwa do ustalenia).
  3. Dla kobiet z problemami nawracających poronień.
  4. Dla pacjentek podchodzących do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego, chcących zwiększyć szansę na powodzenie procesu.

Na czym polega badanie?

Jest to procedura diagnostyczna, która pozwala na określenie stanu błony śluzowej macicy. Kompleksowa ocena endometrium obejmuje analizę immunomorfologiczną (ocena ostrych i przewlekłych stanów zapalnych, które uniemożliwiają zagnieżdżenie się zarodka), a także badanie mikrobiomu środowiska jamy macicy. Przewlekły stan zapalny endometrium, nie dający częstokroć objawów klinicznych, może prowadzić do rozwoju niepłodności i/lub niepowodzeń implantacyjnych.

Analiza mikrobiomu endometrium

Mikrobiom endometrium powinien być zdominowany głównie przez bakterie z rodzaju Lactobacillus spp. (powyżej 90 % mikrobiomu). Taki układ zwiększa prawdopodobieństwo poczęcia i żywego urodzenia. Obecność i/ lub dominacja innych typów drobnoustrojów prowadzi do dysbiozy, która uznawana jest za stan patologiczny. Wraz z redukcją liczebności bakterii z rodzaju Lactobacillus dochodzi do namnożenia flory patogennej, między innymi Staphylococcus, Streptococcus, Enterococcus, Mycoplasma, Ureaplasma, Enterobacteria (Escherichia, Klebsiella), Chlamydia Neisseri i innych. Sposób kolonizacji mikrobiologicznej macicy jest niezwykle istotnym parametrem dla powodzenia procesu zapłodnienia i prawidłowej implantacji zarodka w błonie śluzowej.

Badania na obecność mikroorganizmów chorobotwórczych wykonywane są za pomocą testów API.  Testy API, czyli Analytical Profile Index to niezwykle przydatne narzędzia w identyfikacji mikroorganizmów. Metoda ta wykorzystuje zdolność drobnoustrojów do metabolizowania określonych substancji. Główną zaletą testów jest specyficzność – są one zaprojektowane tak, aby wykrywać konkretne enzymy lub ścieżki metaboliczne, które są charakterystyczne dla danego mikroorganizmu.

Obecność bakterii Lactobacillus potwierdzana jest za pomocą spektrofotometrii typu MALDI-TOF.Spektrofotometria typu MALDI-TOF, czyli Matrix-Assisted Laser Desorption/Ionization – Time of Flight, to nowoczesna technika stosowana do identyfikacji mikroorganizmów. Metoda ta polega na analizie profilu białkowego, który jest swoistym molekularnym „odciskiem palca”. Jest ona bardzo czuła i daje wiarygodne wyniki. W porównaniu do metod konwencjonalnych, prawdopodobieństwo sukcesu identyfikacji jest wyższe. Dodatkowo, metoda ta korzysta z bogatej i stale aktualizowanej biblioteki gatunków. Obecnie biblioteka liczy 5000 gatunków drobnoustrojów.

Analiza mikrobiomu endometrium wykonywana jest za pośrednictwem Centrum Medycznego Vitaimmun w Poznaniu.

Zaleconą suplementację probiotyczną i prebiotyczną skonsultować można z dr n. biol. Patrycją Szachta w każdy poniedziałek i czwartek, w godzinach 10.30 – 12.30, pod numerem telefonu 606950225.

Dalsze postępowanie

Wyniki badania pozwalają podjąć racjonalne i zindywidualizowane decyzje dotyczące dalszych działań terapeutycznych, które mogą obejmować:

– antybiotykoterapię,
– sterydoterapię,
– wlewy osocza bogatopłytkowego,
– celowaną probiotykoterapię doustną i dopochwową.

Ocenę po wykonanym badaniu podejmuje lekarz prowadzący. Niemniej istnieje możliwość konsultacji z lekarzami z Ośrodka MedART /dane do kontaktu są umieszczone na każdym wyniku, które pacjent otrzymuje drogą elektroniczną.

Kontakt bezpośredni:

+48 601 742 324