pl   en   de

Pomagamy spełnić marzenie
otaczając profesjonalną opieką pary
starające się o poczęcie nowego życia

Zapraszamy do kontaktu

(61) 820 30 51
603 936 850

Janiny Omańkowskiej 51,
60-465 Poznań

EndometriumScan

Dla kogo jest przeznaczone badanie?

  1. Dla wszystkich kobiet poddających się leczeniu przy zastosowaniu technik wspomaganego rozrodu, szczególnie po procedurach zakończonych uprzednio niepowodzeniem (brak dodatniego testu ciążowego / zakończenie ciąży na poziomie niskich ilości hcg w surowicy krwi / zakończenie ciąży na etapie 5-6 tygodnia jej trwania).
  2. Dla pacjentek z problemem niepłodności o charakterze idiopatycznym (przyczyna niepowodzeń niemożliwa do ustalenia).
  3. Dla kobiet z problemami nawracających poronień.
  4. Dla pacjentek podchodzących do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego, chcących zwiększyć szansę na powodzenie procesu.

Na czym polega badanie?

Jest to procedura diagnostyczna, która pozwala na określenie stanu błony śluzowej macicy. Kompleksowa ocena endometrium obejmuje analizę immunomorfologiczną (ocena ostrych i przewlekłych stanów zapalnych, które uniemożliwiają zagnieżdżenie się zarodka), a także badanie mikrobiomu środowiska jamy macicy. Przewlekły stan zapalny endometrium, nie dający częstokroć objawów klinicznych, może prowadzić do rozwoju niepłodności i/lub niepowodzeń implantacyjnych.

Analiza mikrobiomu endometrium

Mikrobiom endometrium powinien być zdominowany głównie przez bakterie z rodzaju Lactobacillus spp. (powyżej 90 % mikrobiomu). Taki układ zwiększa prawdopodobieństwo poczęcia i żywego urodzenia. Obecność i/ lub dominacja innych typów drobnoustrojów prowadzi do dysbiozy, która uznawana jest za stan patologiczny. Wraz z redukcją liczebności bakterii z rodzaju Lactobacillus dochodzi do namnożenia flory patogennej, między innymi Staphylococcus, Streptococcus, Enterococcus, Mycoplasma, Ureaplasma, Enterobacteria (Escherichia, Klebsiella), Chlamydia Neisseri i innych. Sposób kolonizacji mikrobiologicznej macicy jest niezwykle istotnym parametrem dla powodzenia procesu zapłodnienia i prawidłowej implantacji zarodka w błonie śluzowej.

Analiza mikrobiomu endometrium wykonywana jest za pośrednictwem Centrum Medycznego Vitaimmun w Poznaniu.

Zaleconą suplementację probiotyczną i prebiotyczną skonsultować można z dr n. biol. Patrycją Szachta w każdy poniedziałek i czwartek, w godzinach 10.30 – 12.30, pod numerem telefonu 606950225.

Dalsze postępowanie

Wyniki badania pozwalają podjąć racjonalne i zindywidualizowane decyzje dotyczące dalszych działań terapeutycznych, które mogą obejmować:

– antybiotykoterapię,
– sterydoterapię,
– wlewy osocza bogatopłytkowego,
– celowaną probiotykoterapię doustną i dopochwową.

Ocenę po wykonanym badaniu podejmuje lekarz prowadzący. Niemniej istnieje możliwość konsultacji z lekarzami z Ośrodka MedART /dane do kontaktu są umieszczone na każdym wyniku, które pacjent otrzymuje drogą elektroniczną.

Kontakt bezpośredni:

+48 601 742 324