pl   en   de

Pomagamy spełnić marzenie
otaczając profesjonalną opieką pary
starające się o poczęcie nowego życia

Zapraszamy do kontaktu

(61) 820 30 51
603 936 850

Janiny Omańkowskiej 51,
60-465 Poznań

Nowi pacjenci

Niepłodność według Światowej Organizacji Zdrowia rozpoznaje się, gdy u danej pary nie dochodzi do ciąży mimo regularnego współżycia (2-3 razy w tygodniu) przez co najmniej rok, przy jednoczesnym braku stosowania jakiejkolwiek metody antykoncepcji.

Najczęstszymi przyczynami niepłodności są takie czynniki jak: nieprawidłowa owulacja lub jej brak, niedrożne jajowody, zaawansowany wiek partnerki oraz zbyt mała liczba plemników w ejakulacie. Warto przy tym zaznaczyć, że problem niepłodności dotyczy w równym stopniu kobiety, jak i mężczyzny. W około 40 procentach przypadków to dysfunkcjonalność organizmu mężczyzny uniemożliwia kobiecie zajście w ciążę. Dlatego też mężczyzna powinien być zaangażowany w proces leczenia w takim samym stopniu jak kobieta.

Zanim jednak para podda się leczeniu, powinna zastosować się do poniższych wskazówek, które zwiększają szanse na zajście w ciążę:

  • Prowadzić zdrowy tryb życia (właściwa dieta i aktywność fizyczna)
  • Unikać palenia papierosów i picia alkoholu
  • Ograniczyć spożywanie kofeiny
  • Nie używać lubrykantów podczas współżycia
  • Unikać przegrzewania jąder (np. nosić luźną bieliznę)
  • Poznać skutki uboczne stosowanych przez siebie leków

Jeżeli jednak pomimo stosowania się do tych zaleceń upragniona ciąża się nie pojawia, pierwszym krokiem obojga partnerów powinno być umówienie się na wspólną wizytę u lekarza oraz wykonanie podstawowych badań. Następnie kobieta powinna zasięgnąć porady ginekologa, a mężczyzna powinien udać się do androloga.